DRNHOLEC


Drnholecké vinice

Drnholec spolu s dalšími třiceti obcemi tvoří Mikulovskou vinařskou podoblast, kraj do kterého pěstování vinné révy přinesli římští legionáři před téměř dvěma tisíci lety. Zdejší viniční tratě U křížku, Výsluní, Nad Blatama, Šibeniční vrch, Slunečný vrch, Hajdy na jamách a Šternberg  leží na jedněch z nejteplejších míst jižní Moravy a České republiky vůbec. O kvalitě zdejších vín se můžete sami přesvědčit např. v Novém vinařství, ve vinném sklípku Hotelu Drnholec, ale i ve sklepích zdejších vinařů zejména na Husově a Wolkerově ulici. Daří se zde hlavně odrůdám jako Veltlínské zelené, Ryzlink vlašský, Rulandské bílé, Rulandské šedé, Chardonnay, Muškát Ottonel, Svatovavřinecké nebo Frankovka.
 

Sklepní ulička

Sklepů v Drnholci oproti době před 2. světovou válkou výrazně ubylo. Mnoho jich bylo zničeno, další podzemní prostory poškozené při osvobozování městečka novousedlíci neobnovili. Zůstaly dvě výrazné lokality ležící na trase Moravské vinné stezky, ulice Litobratřická a Husova. Především sklepy s lisovnami podél silnice směřující na Výsluní si zachovaly autentickou podobu vinařských staveb budovaných původními obyvateli města. Typické jsou stavby okapově orientovaných patrových lisoven, ze kterých vede ke sklepům svažitá šíje z udusané hlíny. Krátké a rovné sklepy kryje cihlová klenba. Většinou asymetricky umístěný vchod i malá větrací okénka v omítnutém průčelí často zdobí cihlová ostění. Přestože většině sklepů v obou drnholeckých uličkách by slušela větší péče jejich majitelů a citlivější stavební úpravy, díky typologické pestrosti a zachovalosti původních forem jsou zdejší lisovny se sklepy významnou ukázkou historie sklepní architektury. Snad jedinou výjimkou z malovinařského charakteru místních hospodářů je společnost Nové Vinařství a.s. Mladá a progresivní firma, která své sídlo i výrobní prostory vybudovala na zelené louce na konci sklepní uličky, se specializuje na výrobu špičkových vín s přívlastkem a extraktivních cuvée.
 

Vinaři

Hledejte vinaře a služby s certifikátem vinařské turistiky nebo označením Vína originální certifikace (VOC)!
 

Drnholecký vinařský řád

Po třicetileté válce (1618 - 1648) museli lidé vynaložit veškeré úsilí, aby dali zpustošenou zemi znovu do pořádku. V této těžké době je velmi podpořil tehdejší majitel drnholeckého panství Rudolf von Teufenbach. Z vinohradů začaly tehdy plynout slušné příjmy, proto bylo vinařství výrazně podporováno a na jeho podporu byly v roce 1652 vydány tzv. vinařské zákony (horenské právo) pro drnholecké panství, do jehož pravomoci tehdy patřily městečka Drnholec, Dolní Dunajovice, Troskotovice a vsi Novosedly, Nový Přerov, Dobré Pole, Frélichov (Jevišovka), Prátelsbrun (Březí) a Kolenfurt (Brod nad Dyjí).
 
 
Tato stránka využívá cookies. Kliknutím na „Rozumím“ souhlasíte s pravidly ochrany osobních údajů.

© 1996 - 2022 Nadace Partnerství. Všechna práva vyhrazena.

Design Zbyšek Podhrázský. Web by Kentico CMS.