IVAŇ

I když Ivaň neleží přímo u Novomlýnských nádrží, stává se zejména v období turistické sezóny jedním z cílů na trase pro výlety na Novomlýnské nádrže a do kempu „Merkur“. Již několik let patří mezi nové turistické cíle Aqualand Moravia v Pasohlávkách. Západní částí obce protéká řeka Jihlava, jeden z nejkrásnějších rybářských revírů, jejíž soutok s řekou Svratkou dnes již zanikl ve střední přehradní nádrži. Turistickou atrakcí jsou již několik let výlovy rybníka Vrkoč, které se konají vždy poslední víkend v říjnu.
 

Historické pamětihodnosti

Kostel sv. Bartoloměje
Kostel sv. Bartoloměje z roku 1791 byl postaven na základech původní kaple z roku 1724. K jeho výraznějším přestavbám došlo v roce 1811, kdy byl podstatně rozšířen a v roce 1842, kdy na něm byla zvýšena věž. Památkovou ochranu požívá také budova fary, kříž a socha sv. Jana Nepomuckého u kostela a dvoje boží muka.
 

Přírodní památky

Dolní mušovský luh
V roce 1990 byl na katastrálním území obce Ivaň vyhlášen za přírodní památku Dolní mušovský luh s rozlohou 48,6 ha a za přírodní rezervaci Plačkův les a říčka Šatava s rozlohou 112,9 ha. Obě chráněná území představují zbytky typických podpálavských tvrdých lužních lesů.

Betlém
Zajímavou lokalitou je Betlém – mokřad, který vznikl na místě bývalé pískovny a štěrkovny. Materiál zde byl ve velkém těžen na stavbu hrází přilehlé Věstonické nádrže. V roce 1990 byla tato lokalita o výměře 10,87 ha vyhlášena přírodní památkou.

Věstonická nádrž
Malou částí na katastrální území Ivaně zasahuje Věstonická nádrž (1016 ha), která byla v roce 1994 vyhlášena za přírodní rezervaci. Tato nádrž (stejně jako Betlém) je součástí mokřadu mezinárodního významu nazvaného Mokřady dolního Podyjí, nově je vyhlášena v rámci Natura 2000 ptačí oblastí (Ptačí oblast Střední nádrž Vodního díla Nové Mlýny). Tato ptačí oblast představuje nejvýznamnější hnízdiště rybáka obecného,racka chechtavého, zrzohlávky rudozobé a dříve i husy velké v České republice.

 

Vinařské stezky

 
Tato stránka využívá cookies. Kliknutím na „Rozumím“ souhlasíte s pravidly ochrany osobních údajů.

© 1996 - 2022 Nadace Partnerství. Všechna práva vyhrazena.

Design Zbyšek Podhrázský. Web by Kentico CMS.