Mikulov

Víno na Mikulovsku

Na Mikulovsku se pěstují z 80 % bílé odrůdy, kterým svědčí zdejší vápenité půdy v kombinaci s teplými viničními tratěmi. To dává zdejším vínům mohutnou, ale jasně vyhraněnou minerálnost. Nejrozšířenějšími odrůdami jsou Ryzlink vlašský dovezený ze severní Itálie, který se na vápenitých půdách dobře usadil a dává vína s jiskrnou chutí a výraznou kyselinkou. Také Ryzlink rýnský je na Mikulovsku hojně pěstován. Je pro něho charakteristická žlutozelená barva a jemná vůně s náznakem lipového květu. K dalším zde populárním bílým vínům patří Rulandské bílé a Chardonnay, kterým se na teplých viničních tratích daří. Rulandské bílé osloví květinovou vůní, vůně Chardonnay připomíná med. Na hlubokých sprašových půdách prospívá Veltlínské zelené, víno se širokou škálou aromatických látek v závislosti na půdě viniční tratě. Na štěrkovitých půdách se daří také modrým odrůdám jako Svatovavřinecké, Frankovka a Modrý Portugal.

Vinné sklepy

Mikulovské vinné sklepy byly budovány v několika lokalitách na okraji města, významné sklepy a vinařské kolonie najdete ale i pár kroků od historického centra. Působivé jsou zejména výstavní nadsklepní domy v lokalitě Na Jámě.
Seznam vinařství, vinných sklepů, vináren a vinoték najdete na stránkách města Mikulov http://www.mikulov.cz/turistika/sluzby/vino-a-vinarska-turistika/

Hledejte vinaře a služby s certifikátem vinařské turistiky nebo označením Vína originální certifikace (VOC)!

Vinařské akce

Pálavské vinobraní
Tradiční slavnost vína s více než 200 letými kořeny. První Pálavské vinobraní se konalo v roce 1947. Slavnost se koná prakticky v celém městě, a to vždy druhý zářijový víkend a trvá tři dny. S vinobraním se vždy připomíná i historická událost vysvobození krále Václava IV. z vídeňského vězení těžkooděnci z mikulovského zámku. Na historický sobotní průvod vítání krále Václava IV. v Mikulově navazuje krojovaný průvod, při němž nechybí bůh vína Bakchus. Pestrý kulturní program uspokojí všechny věkové skupiny.

Kromě Pálavského vinobraní se ve městě koná celá řada dalších akcí spojených s vínem jako např. Výstava vín, Mikulovská přehlídka vín, Mikulovské vinné trhy, Mikulov Gourmet Festival, Krojové hody v Mikulově, Mikulovské sklepy open aj.
 
 
Tato stránka využívá cookies. Kliknutím na „Rozumím“ souhlasíte s pravidly ochrany osobních údajů.

© 1996 - 2022 Nadace Partnerství. Všechna práva vyhrazena.

Design Zbyšek Podhrázský. Web by Kentico CMS.