DOLNÍ VĚSTONICE

 

Historické pamětihodnosti

Děvičky
Romantická zřícenina gotického hradu, nazývající se také jako Dívčí hrady, je dominantou hřebene Pavlovských vrchů. Nachází se na vápencové skále, která sahá až do nadmořské výšky 428 m. n. m. Zachovány zůstaly obvodové zdi a bašta se střílnami z období renesance.

Husí plácek
Habánské náměstí, malé náměstí pod kostelem kdysi tvořily habánské sklepy. Dodnes se zachoval nesourodý komplex habánských sklepů a vinařských staveb, který připomíná atmosféru středověkého vinařského centra. Kutané sklepy vyzděné ze silně spárovaných sklepech byly často mnohem delší a tvořily spletenec podzemních chodeb, které v minulosti sloužily i jako úkryt pronásledovaných náboženských komunit nebo pro návštěvy vinařů.
 

Přírodní zajímavosti

Děvín
Nejvyšší vrch Pavlovských vrchů i celých Jihomoravských Karpat měří 554 metrů a je součástí národní přírodní rezervace Děvín-Kotel-Soutěska. Jedná se o podlouhlý hřeben vápencového podloží se dvěma vrcholy. Na vyšším vrcholu se nachází televizní vysílač, na nižším zřícenina hradu Děvičky.

Kalendář věků
Národní přírodní památka je nevídaným geologickým jevem nacházejícím se v profilu severního úpatí Pavlovských vrchů. Sprašový profil ve stěně bývalé cihelny odkryl půdní horizonty z období teplejších výkyvů poslední doby ledové.
 

Vinařské stezky

 
Tato stránka využívá cookies. Kliknutím na „Rozumím“ souhlasíte s pravidly ochrany osobních údajů.

© 1996 - 2022 Nadace Partnerství. Všechna práva vyhrazena.

Design Zbyšek Podhrázský. Web by Kentico CMS.