HLOHOVEC

 

Vinaři a sklepy

V Hlohovci, obci spadající pod vinařskou podoblast Mikulovská, najdeme více než 150 vinných sklepů situovaných převážně ve dvou uličkách. Vyhlášenou sklepní uličkou je Šulaperk, rozlehlá zástavba  zemních sklepů s lisovnami na návrší. Ve viničních tratích Šulaperk, Deliče a Stará hora se pěstují především odrůdy Müller-Thurgau, Ryzlink rýnský, Zweigeltrebe, Svatovavřinecké, Frankovka a Chardonnay.

O 60. letech minulého století můžeme v Hlohovci mluvit jako o renesanci vinařství. V té době došlo k likvidaci neušlechtilých odrůd, které tu byly vysázeny na sklonku 19. století místo původních následkem révokazu. V uvedené dekádě došlo i k plošné přestavbě starých sklepních průčelí. Obdelníková průčelí starých lisoven nahradily trojúhelníkové nebo obloukové atiky štítů, které byly vystavěny nově z vápence z nedalekých Pavlovských vrchů.

Zajímavostí sklepní kolonie U Kerchova je dlouhý, pravděpodobně habánský sklep. Tradičním „lohoveckým“ zvykem je vybíhání ze sklepů, rituální přijímání patnáctiletých chlapců mezi chasu.

 
Hledejte vinaře a služby s certifikátem vinařské turistiky nebo označením Vína originální certifikace (VOC)!
 
 
Tato stránka využívá cookies. Kliknutím na „Rozumím“ souhlasíte s pravidly ochrany osobních údajů.

© 1996 - 2022 Nadace Partnerství. Všechna práva vyhrazena.

Design Zbyšek Podhrázský. Web by Kentico CMS.