Petrova louka
Dle archeologického průzkumu prováděného v letech 1967 - 1985 se jednalo o areál slovanského opevnění. Konstrukce valu navazovala na starší destrukci kamenné stavby z období Velké Moravy (9. stol.). Další keramické nálezy potvrzují osídlení v 11. - 14. stol. Vedle bývalého hradiště Petrova louka bylo nalezeno i rozsáhlé velkomoravské pohřebiště (29 hrobů z 11.-12. století, hroby ve vrstvách, poukazují na delší časové období existence pohřebiště). Podle zápisů v klášteře ve Fuldě, došlo právě v této oblasti (Dowina - místo na soutoku Jihlávky a Svratky s Dyjí) v roce 864 k mocenskému střetnutí východofranského panovníka Ludvíka Němce s moravským panovníkem Rostislavem. Střetnutí skončilo mírovou smlouvou, uznáním samostatnosti Moravy a bylo důležitým mezníkem pro zdárné pokračování mise Cyrila a Metoděje, zahájené právě v předchozím roce 863.
Kostel svatého Oldřicha
Stojí na jižním okraji vesnice. Vznikl již ve 13. století a patří k nejstarším gotickým kostelům v okrese Břeclav. Byl podstatně upravován v letech 1575 a 1872, kdy dostal nynější podobu. Samotná stavba je jednolodní s kněžištěm ukončeným pěti stranami osmiúhelníka, s obdélníkovou sakristií při severní straně kněžiště a čtverhranou věží s jehlanem v západním průčelí (z r. 1727). Presbytář v polygonále má dvě malovaná okna (mozaikové vitráže) z roku 1889. Ostatních deset vitrážových oken s portréty svatých je z roku 1933 - 1934. Některá z těchto oken dali zhotovit místní starousedlíci. Mezi presbytářem a lodí je vložena příční loď s bočními oltáři P. Marie Lurdské a sv. Josefa. Na interiéru se podílel malíř Antonín František Maulbertsch a sochař Oldřich Schwiegl. Kolem kostela byl původně hřbitov, který byl přeložen na konec obce. V roce 1672 měl kostel tři oltáře a dva hřbitovy. Farní budova pochází z konce 18. století. V roce 1992-1993 byla provedena oprava střechy, v roce 1994-1995 byla dokončena oprava vitráží, v roce 1999 bylo započato s opravou střechy a fasády kostela. Bylo provedeno rovněž odvodnění kostela a po odstranění vlhkých omítek a zhotovení nových sanačních omítek byla provedena výmalba uvnitř kostela (zatím bez původních medailonů svatých - ty jsou nafoceny a obkresleny a po získání dalších finančních prostředků budou domalovány).
Středověká brána
Pochází ze 14. století a sloužila ke vstupu do opevněné vsi. Není opravená a je v soukromém vlastnictví.
Socha svatého Floriána
Socha patrona hasičů a ochránce před požáry stojí vedle bývalé školy. Socha zde stojí od roku 1829 a dnes je národní kulturní památkou.
Radnice
Budova radnice, dnes obecní úřad, byla postaveno v roce 1927. V současnosti jsou plánované rozsáhlé rekonstrukce. Vedle obecního úřadů se nachází jednopatrová bývalá školní budova, která byla vystavěna roku 1862. Dnes jsou zde vybudovány byty, kadeřnictví, pošta a knihovna.
Přírodní zajímavosti
Strachotín leží při hrázi prostřední nádrže vodního díla Nové Mlýny tzv. Věstonické. Věstonická nádrž byla jako jediná ze tří nádrží ponechána přírodním procesům, další dvě nádrže slouží k rekreaci. Plocha nádrže je proto chráněna jako přírodní rezervace a je částí soustavy Natura 2000 jako významné hnízdiště a zimoviště ptactva. Hnízdí tu, zimuje nebo se tu shromažďuje při tahu mnoho chráněných druhů ptáků - čírka modrá (Anas querquedula) a obecná (Anas crecca), zrzohlávka rudozobá (Netta rufina), hohol severní (Bucephala clangula), kormorán velký (Phalacrocorax carbo), morčák velký (Mergus merganser), kvakoš noční (Nycticorax nycticorax), volavky stříbřitá (Egretta garzetta), červená (Ardea purpurea) a bílá (A. alba), bukač velký (Botaurus stellaris), bukáček malý (Ixobrychus minutus), kolpík bílý (Platalea leucorodia), orel mořský (Haliaeetus albicilla), moták pochop (Circus aeruginosus) a pilich (C. cyaneus), orlovec říční (Pandion haliaetus), bekasina otavní (Gallinago gallinago), vodouš rudonohý (Tringa totanus) a kropenatý (T. ochropus), rybák obecný (Sterna hirundo) a černý (Chlidonias niger), vlha pestrá (Merops apiaster), břehule říční (Riparia riparia), rákosník velký (Acrocephalus arundinaceus), moudivláček lužní (Remiz pendulinus) aj.