MIKULOVSKÁ VINAŘSKÁ PODOBLAST

Vinné prameny pod Pálavou

Mikulovskou vinařskou podoblast charakterizují vápencové elevace Pavlovských vrchů (severní výběžek vápencových Alp). Na jejich úbočích a sousedních Dunajovických vrších jsou rozšířeny vápenité jíly, písky (Boří les) i mohutné sprašové návěje (Valtická pahorkatina). Podnebí tu je velmi teplé a suché. Jak na sousední Znojemsko, tak i pod Pálavu přinesly znalost vína a pěstování vinic římské legie, které zde měly u Mušova předsunutou vojenskou stanici.
 
Klima a půdní podmínky svědčí více bílým odrůdám, které tu jsou vysázeny na podstatně větší ploše vinic a výrazně z nich převažuje Ryzlink vlašský. K němu se druží tradičně Veltlínské zelené. Dobrou kvalitu má i zdejší Rulandské bílé a Chardonnay. Severně od Pálavy se dobře daří odrůdám Ryzlink rýnský, Tramín červený, Pálava a Aurelius. Další nejvíce pěstované odrůdy: Veltlínské zelené, Müller-Thurgau, Svatovavřinecké, Frankovka, Neuburské a Sylvánské zelené. V hlinitějších půdách Dunajovických vrchů se k Ryzlinku vlašskému přidává další odrůda typická pro Mikulovsko – Veltlínské zelené. Na méně vhodných polohách to je i Müller Thurgau a na Valticku Neuburské a Sylvánské zelené. Severně od Pálavy jsou obce Strachotín, Pouzdřany a Popice známé víny Ryzlinku Rýnského, Tramínu a Pálavy, která vznikla na Šlechtitelské stanici vinařské v Perné, podobně jako odrůda Aurelius. Z modrých odrůd tu jsou nejvíce zastoupeny Svatovavřinecké, Frankovka a Zweigeltrebe. V poslední době se zkouší ve větší míře Cabernet Sauvignon a Merlot.
 
Pod mikulovskou podoblast spadá 30 obcí, ve kterých 2 659 vinařů hospodaří na celkem 4 705 hektarech vinic. K největším vinařským obcím patří Valtice, Novosedly, Mikulov, Dolní Dunajovice, Sedlec u Mikulova, Brod nad Dyjí, Popice a Pavlov. Centrem oblasti jsou Valtice, hlavní město vína. Sídlí zde několik národních vinařských organizací - Národní vinařské centrum s Národním salonem vín, Vinařská akademie Valtice či Střední vinařská škola s tradicí od roku 1873. V areálu valtického zámku má sídlo i největší český pěstitel Vinné sklepy Valtice. V zámeckém sklepu z roku 1430 se skladuje 600 tisíc litrů nejkvalitnějšího vína. Celkem má tento podnik kapacitu 6,5 milionu litrů tohoto opojného nápoje. Mezi Valticemi a Lednicí se rozprostírá Lednicko-Valtický areál, památka světového kulturního dědictví UNESCO. Všichni jsou srdečně zváni jedinečné mikulovské vinařské obce navštívit.
 
Mikulovsko křižuje několik vinařských stezek:
 
Tato stránka využívá cookies. Kliknutím na „Rozumím“ souhlasíte s pravidly ochrany osobních údajů.

© 1996 - 2022 Nadace Partnerství. Všechna práva vyhrazena.

Design Zbyšek Podhrázský. Web by Kentico CMS.