BORŠICE

 

Turistické zajímavosti

Kostel sv. Václava
Kostel sv. Václava, v pořadí už třetí kostel v Boršicích, je jednolodní podélná barokní stavba z let 1670 – 1680. Valeně klenutý presbytář je zakončen trojboce. Vyšší loď má rovný strop. Na západní straně se kostel opírá o hranolovou věž (30 m), která však byla postavena až ke konci 17. století na místě staré dřevěné zvonice. Je zastřešena štíhlým jehlanem z roku 1867. Roku 1791 byla celá stavba i s věží podepřena čtyřmi nárožními pilíři. Chrámový prostor je osvětlován deseti vysoko položenými a obloukem zaklenutými okny.
Rozměry kostela byly 34x10x10 m. Vnitřní zařízení kostela je barokní a novější. Barokní sloupové záoltáří z cihel a mramorové štuky je osazeno hodnotnými sochami andělů a sv. Ludmily. Na podstavcích jsou štukové sochy sv. Cyrila a Metoděje jako biskupů. Oltářní obraz sv. Václava maloval Alois Zapletal z Kroměříže roku 1850 a nahradil tím starší od Ignáce Raaba. Renovace presbytáře v duchu II. vatikánského koncilu byla navržena akademickým sochařem Milivojem Husákem a provedena z bílého kamene v roce 1989. Poslední posvěcení kostela se konalo 9. října 1803.
 
NS Po stopách lovců mamutů
 
Naučná stezka „Po stopách lovců mamutů“ o délce asi 1 km, která se nachází v autentickém místě nálezů paleolitického osídlení, vás postupně seznámí s informacemi a poznatky o životě lovců mamutů, o jejich způsobu obživy a o osídlení zdejší krajiny. Seznámíte se také s druhy obydlí, výrobou jednoduchých nástrojů a první keramiky, dopravními prostředky, gastronomií, dále pak s vírou či počínajícím uměním. Na trase naučné stezky kromě obvyklých zastavení, vybavených informačními tabulemi, naleznete také dřevěné sochy zvířat a lovců mamutů v životní velikosti, stopy zvířat, posvátný šamanský sloup nebo krytá posezení. Zajímavostí stezky jsou tzv. vymítači mýtů a pověr. Jsou to grafické vsuvky v textu panelů, které boří zažité mýty a nepravdy z učebnic dějepisu a školních lavic.
 
Cyklostezka sv. Metoděje
Cyklostezka vede po původní hradské cestě mezi obcemi, po které v devátém století možná pravidelně putoval svatý Metoděj, když chodil ze svatého Klimenta u Osvětiman do centra Starého Velehradu, dnešního Starého Města, nebo na Sadskou výšinu. Nová cyklostezka propojila Boršice přes obec Zlechov na páteřní trasy Uherskohradišťska a hlavně se postará o bezpečnost cyklistů i pěších, kteří se doposud pohybovali po úzké silnici II. třídy z Boršic do Zlechova. Celou cyklostezku z Boršic do Zlechova a následně na Slovensku v Opatovcích doprovázejí výtvarné prvky z kamene, bronzu a nerezu. Ústředním tématem celé cyklostezky jsou kořeny naší křesťanské historie. Svatí Cyril a Metoděj přišli na pozvání knížete Rostislava na území Velké Moravy, aby se pokusili spojit východ se západem. Toto symbolické spojení je vidno i u oděvu z velkomoravského období, který je sepnut ozdobným knoflíkem- slovensky gombíkem. Pro většinu prvků je společným motivem právě tento GOMBÍK.
 

Vinařské stezky

Boršice leží na trase Moravské vinné stezky.
 
Tato stránka využívá cookies. Kliknutím na „Rozumím“ souhlasíte s pravidly ochrany osobních údajů.

© 1996 - 2022 Nadace Partnerství. Všechna práva vyhrazena.

Design Zbyšek Podhrázský. Web by Kentico CMS.