DAMBOŘICE


Adresa:             Pod Kostelem 69, 696 35 Dambořice
Telefon:            +420 518 631 325
E-mail:              e-podatelna@damborice.cz
Web:                  http://www.damborice.cz/


Dambořice leží na úpatí Ždánického lesa ve vzdálenosti 36 km jihovýchodně od Brna, 22 km západně od Kyjova a 35 km severozápadně od Hodonína. V obci je evidováno 542 adres, k trvalému pobytu je zde přihlášeno 1 408 obyvatel.

Dambořice patřily k významným místům již v dávné historii a dodnes patří k velmi starobylým osadám. První písemná zmínka se váže již k roku 1141, kdy Dambořice příslušely břeclavskému hradnímu kostelu. Význam samotných Dambořic založila důležitá obchodní cesta vedoucí z Násedlovic přes Dambořice na Hostěrádky a odtud na Brno. Důležitým mezníkem ve vývoji obce bylo její vysazení na velkou osadu s rozšířenou návsí, což se stalo nejpozději roku 1322. Podle zasvěcení kostela sv. Martinu z Tours se lze domnívat, že šlo o osadu trhovou i řemeslnickou.

Dnes jsou Dambořice prosperující obcí se širokou občanskou vybaveností, přičemž si stále drží svůj vesnický ráz. V obci je bohaté kulturní vyžití, které trvá po celý rok. Základním stavebním kamenem toho bohatsví je velká pestrost zájmových společenství. Největšími kulturními akcemi jsou tradiční Martinské hody a Soutěžní festival folklórních souborů, který je pořádán jednou za dva roky.

K současné prosperitě obce přispívá i těžba ropy. Na katastru obce byly zjištěny dosud největší zásoby ropy a zemního plynu na území ČR. Místní ložisko představuje svou produkcí téměř 55% denní těžby ropy na území České republiky.
 
 
Tato stránka využívá cookies. Kliknutím na „Rozumím“ souhlasíte s pravidly ochrany osobních údajů.

© 1996 - 2022 Nadace Partnerství. Všechna práva vyhrazena.

Design Zbyšek Podhrázský. Web by Kentico CMS.