DOLNÍ NĚMČÍ                                  

 
 
Adresa:       Nivnická 82, 68762 Dolní Němčí
Telefon:      +420 572 648 721
E-mail:       sekretariat@dolni-nemci.cz
Web:           www.dolni-nemci.cz


Obec Dolní Němčí, známá především výrobou obuvi firmy Baťa a pěstováním česneku, leží na úpatí Chráněné krajinné oblasti Bílé Karpaty a v současné době zde žije 3000 obyvatel.

V roce 1261 je v zakládací listině cisterciánského kláštera ve Vizovicích zmíněno Němčí jako malá osada, která měla 23 usedlých obyvatel a 23 lánů. V roce 1437 se poprvé rozlišuje mezi Dolním a Horním Němčí.

Dominantou obce je novogotický kostel sv. Filipa a Jakuba, který byl vybudován v letech 1870-1873. Významnou památkou lidové architektury je bývalý mlýn, dnes Muzeum Na Mlýně.

Nejen na historii a památky, ale i na místní spolky je obec skutečně bohatá. Mezi ně se řadí Sbor dobrovolných hasičů, Myslivecký spolek Lanka, Český zahrádkářský svaz či Český svaz chovatelů poštovních holubů, Včelařský spolek a ČSOP Pantoflíček. Sportovní vyžití nabízí Fotbalový klub, Klub stolního tenisu a Šachový klub. Milovníci folklóru a lidových tradic se mohou každý druhý rok první květnový víkend zúčastnit krojovaných Hodů s právem a v polovině srpna Dožínek, které se konají jednou za čtyři roky. Folklorní tradice v obci udržují dechová hudba Dolněmčanka, Národopisný krúžek Dolněmčan, mužský pěvecký sbor Dolněmčané, ženský pěvecký sbor Tetičky, dětský soubor Dolněmčánek a nově vzniklý Folklorní soubor Oldněmčan. Aktivně se na kulturním životě podílí také taneční skupina Retrobabky, Schola Nekonečno či Chrámový pěvecký sbor. Příznivce šifrovaček a tajemství potěší Lucké hledačky. Dozvíte se například, jaká tajemství skrývá nejen krajina Luckého Pole, ale třeba i to, proč se kdysi v Dolním Němčí propadla silnice. Ke sportovnímu vyžití slouží víceúčelové hřiště, squashový kurt, workout, discgolfpark v hájku a dětská hřiště pro nejmenší. Obec má vybudovanou síť cyklostezek napojených na Bílé Karpaty, Luhačovice a Baťův kanál.

V roce 2018 získala obec titul Vesnice roku Zlínského kraje, Diplom za moderní knihovnické a informační služby a rovněž uspěla v celostátním kole, kde získala Cenu veřejnosti a titul Vesnice roku 2018.
 
 
Tato stránka využívá cookies. Kliknutím na „Rozumím“ souhlasíte s pravidly ochrany osobních údajů.

© 1996 - 2022 Nadace Partnerství. Všechna práva vyhrazena.

Design Zbyšek Podhrázský. Web by Kentico CMS.