KUNOVICE


Turistické zajímavosti

Panský dvůr
Komplex pozdně renesančních budov s bohatou historií (kromě panského dvora se zde nacházel také školní a státní statek a zemědělské výrobní sdružení) je kulturní památkou. V letech 2008–2011 prošel přestavbou na podnikatelský inkubátor. Naleznete zde i restauraci a několik sálů, ve kterých se konají různé kulturní akce.
 
Kostel sv. Petra a Pavla
Je přirozenou dominantou města. Jeho historie sahá zřejmě hlouběji než do roku 1517, kdy byl Jan z Kunovic přinucen dostát svému slibu a postavit v obci kostel. Dnešní podoba pochází z 18. století. Interiér v sobě skrývá zajímavá umělecká díla Jana Kryštofa Handkeho, akademického malíře Františka Tomaschů či sochaře Břetislava Kafky z Červeného Kostelce. Okenní vitráže jsou zhotoveny dle návrhů akademického malíře J. Semelky z Olomouce. V roce 1991 byly pořízeny nové zvony Marie (620 kg) a Josef (340 kg).
Kostel je otevřený během bohoslužeb.
 
Pomník Jana Hrubého
Kunovický rodák Jan Hrubý (4. 3. 1915 – 18. 6. 1942) byl jedním ze sedmi parašutistů, kteří zahynuli po atentátu na Heydricha v kryptě pravoslavného chrámu svatého Cyrila a Metoděje v Resslově ulici v Praze. Hrdinský čin Jana Hrubého si můžete připomenout u pomníku nedaleko kunovického kostela. V blízkosti stojí také rodný dům Jana Hrubého – nese číslo 3.
 
Památkový domek
Domek byl postaven v první třetině 19. století a nyní je po částečné rekonstrukci. Do domu se vcházelo síní s černou kuchyní, na pravé straně domku je situována izba s kachlovými kamny a dalším tradičním vybavením – svatým kútem. Na levé straně domku se nachází komora na uskladnění potravin, později využívaná jako výminek (pro staré rodiče) nebo klestí (pro novomanžele). Domek bývá volně přístupný v rámci tradičních akcí – Hodů s právem, Jízdy králů Kunovice, Víkendu památkových domků atp. V případě zájmu o prohlídku v jiný den kontaktujte prosím předem: paní Ivanu Lůčnou na tel. 731 413 154 nebo Městské informační centrum Kunovice na tel. 572 549 999.
 
Areál Jízdy králů Kunovice
Areál, jak jeho název napovídá, se jednou za dva roky stává dějištěm tradiční jízdy králů (tento jedinečný zvyk je dokonce zapsán na seznamu nemateriálního kulturního dědictví lidstva UNESCO) a konají se zde i další zajímavé kulturní akce. Po celý rok je také využíván místními obyvateli i turisty k aktivní relaxaci. Můžete si zde bezplatně zapůjčit sportovní náčiní (využijete jej na hřišti s umělým povrchem), zajezdit si ve skate aréně nebo si zacvičit ve venkovní posilovně. A až budete unaveni sportováním, můžete si prohlédnout informační panely, které zachycují historii Jízdy králů, zahrát si společenské hry nebo si dokonce vypůjčit gril či si uspořádat piknik. K dispozici je také knihovnička, kuchyňka a sociální zázemí.
 
Letecké muzeum
Pod názvem Kunovice si mnoho lidí představí tradici leteckého průmyslu (ve které v současnosti pokračuje společnost Aircraft Industries, a.s.). A právě v leteckém muzeu se (nejen) s touto tradicí seznámíte. Kromě malé vnitřní expozice vás čeká venkovní prostranství, na kterém si budete moci prohlédnout přes 20 letounů (dopravních, sportovních, vojenských a také vrtulník), z nichž některé mají přístupné i interiéry. Patří mezi ně i slavný „Naganský expres“, bývalý vládní letoun, který přivezl domů zlaté hokejisty z olympiády v Naganu. V muzeu si můžete také poslechnout komunikaci s leteckou věží nebo si prohlédnout radar či výzbroj Československé lidové armády. Samozřejmostí je prodejna leteckých suvenýrů.
 
Básnická stezka
Básnická stezka je společný projekt města Kunovice a slovenské obce Lubina (okr. Nové Mesto nad Váhom). Stezka obsahuje celkem devět básnických zastavení, umístěných na české straně v Kunovicích podél řeky Olšavy a na slovenské straně na Velké Javořině a v katastru obce Lubina. Každé zastavení je tvořeno kamenným solitérem, na němž je umístěna deska s textem některého z regionálních autorů. Poutníkům stezka nabízí nejen příjemnou procházku, ale také možnost se na chvíli v dnešní uspěchané době zastavit a zamyslet – třeba nad sepjetím a společnou historií moravského a slovenského národa.
 
Kunovský les
Kunovický les (kterému však místní neřeknou jinak než Kunovský) je příměstský les, přiléhající k Uherskému Hradišti. Z Kunovic to do něj ale není daleko a tento krásný kus přírody určitě doporučujeme k návštěvě – můžete sem dojet třeba na kole (podél Olšavy a poté po cyklotrase „Uherskohradišťská“, případně sem odbočte z cyklostezky vedoucí okolo Baťova kanálu). Kunovský les nabízí discgolfové a dětské hřiště, ohniště, naučnou stezku a uvidíte zde také jednu z jedinečných plavebních komor Baťova kanálu (pohled na lodě, které v komoře stoupají a klesají, se rozhodně neomrzí). A pokud vám vyhládne, občerstvení je hned za mostem.
 
 
Tato stránka využívá cookies. Kliknutím na „Rozumím“ souhlasíte s pravidly ochrany osobních údajů.

© 1996 - 2022 Nadace Partnerství. Všechna práva vyhrazena.

Design Zbyšek Podhrázský. Web by Kentico CMS.