KYJOV

Od Langobardů k Českým bratřím

 

Adresa:        Masarykovo nám. 1, 697 01 Kyjov
Starosta:      Mgr. František Lukl, MPA
Telefon:        +420 518 697 411
e-mail:         urad@mukyjov.cz
Web:             www.mestokyjov.cz  

 
Kyjov (německy Gaya) leží na řece Kyjovce, 25 km jihozápadně od Uherského Hradiště. Na sever od města se rozprostírá pohoří Chřiby. Historické jádro města je městskou památkovou zónou. Město je centrem folklorního regionu Kyjovské Dolňácko.

Archeologické nálezy z roku 2010 dokládají na území Kyjova jedno z nejvýznamnějších center germánského kmene Langobardů ve střední Evropě v 6. století. Dosud probíhající výzkum významně mění dosavadní znalosti o pohybu Langobardů během stěhování národů. V první písemné zmínce z roku 1126 se připomíná jako trhová ves, která byla darována klášteru Hradisko u Olomouce. V husitském období se město hlásilo k utrakvismu a roku 1431 ho dobyl rakouský markrabě Albrecht II. Habsburský, který zde nechal popravit mnoho zajatců. V roce 1548 se vykoupilo z poddanství a bylo povýšeno na královské město. Během 17. století bylo několikrát zničeno nájezdy, požáry a také postihnuto morem. Po 2. světové válce s městem splynuly dříve samostatné obce Nětčice a Boršov. Začala výstavba sídlišť a i v současné době se zástavba města rozšiřuje.

Dnešní Kyjov, který je přirozeným správním a společenským centrem pro dalších 41 okolních obcí, dýchá životem moderního města. Obyvatelům města i spádových obcí je k dispozici celá řada různých institucí: školy od mateřských až po střední, nově otevřené detašované pracoviště Mendelovy univerzity, Dům kultury, kino, muzeum, několik galerií, knihovna a další. Sportovní vyžití poskytuje městský stadion, koupaliště, sokolovna, tenisové i volejbalové kurty, basketbalová hala, kuželna, ale i tělocvičny a venkovní hřiště téměř u všech školních budov.


 

 
Tato stránka využívá cookies. Kliknutím na „Rozumím“ souhlasíte s pravidly ochrany osobních údajů.

© 1996 - 2022 Nadace Partnerství. Všechna práva vyhrazena.

Design Zbyšek Podhrázský. Web by Kentico CMS.