LOVČICE

Adresa:              Lovčice 118, 696 39 Lovčice
Starosta:           Václav Tvrdý
Telefon:            +420 518 633 420
E-mail:              lovcice.starosta@seznam.cz
Web:                  www.lovcice.cz


Lovčice leží 12 km severozápadně od Kyjova na jihovýchodních výběžcích Ždánického lesa a pod výběžky Kyjovsko-věteřovské pahorkatiny v nadmořské výšce 228 metrů.
 
První zmínka o Lovčicích pochází z roku 1131. Lovčice byly původně zeměpanskou osadou.
Lovčice se vyznačovaly několika pozoruhodnostmi. Koncem 16. století byl v obci olejový lis. Typickým řemeslem zde bylo tkalcovství, které spolu s výrobou koleček představovalo typické zaměstnání lovčických rolníků a zejména bezzemků. Nad vsí býval odedávna panský vodní mlýn a dva větrné mlýny.
 
V současné době žije v Lovčicích kolem 800 obyvatel. Mluví se zde hanáckým nářečím, a protože obec leží na hanácko-slováckém pomezí, odpovídá tomuto položení i lovčický kroj. V Lovčicích působí fotbalový klub Sokol Lovčice, folklórní soubory Habřéci a Lovečánek, občanské sdružení Jordánek, sbor dobrovolných hasičů, svaz zahrádkářů a myslivecká sdružení. Ke sportovnímu vyžití v obci slouží fotbalové hřiště, ke kulturním a společenským událostem slouží kulturní dům, malé hřiště u lesa s koutkem pro děti a velmi pěkně upravená školní zahrada. V kulturním domě je umístěna místní knihovna. Severně od obce se nachází uměle vybudovaný rybník.
 
V Lovčicích se do současnosti dochovalo pálení dřevěného uhlí, původní milíře nahradily ocelové kruhové pece. Dále je zde provozována dřevovýroba a zpracování plastů.
 
Z kulturních akcí probíhají tradičně v únoru maškarní ostatky, v červnu petropavelský výlet, v červenci letní noc a třetí neděli říjnovou tradiční krojované hody. V sobotu, v prvním adventním víkendu  se konná Předvánoční Jarmark.
 
Obec Lovčice je členem Mikroregionu Ždánicko. Pro svoji výhodnou polohu jsou Lovčice vhodným východiskem do východní části Ždánického lesa, vede tudy zelená turisticky značená cesta, cyklotrasa a naučná stezka Ždánickým lesem.

 

 
Tato stránka využívá cookies. Kliknutím na „Rozumím“ souhlasíte s pravidly ochrany osobních údajů.

© 1996 - 2022 Nadace Partnerství. Všechna práva vyhrazena.

Design Zbyšek Podhrázský. Web by Kentico CMS.