MĚSTYS POLEŠOVICE

Historické pamětihodnosti

Nejvýznamnější památkou Městyse Polešovice je Farní kostel sv. Petra a Pavla, o němž se dochovala první zmínka až z roku 1320. Je však jisté, že kostel je staršího data. Kostel byl ve své historii postaven několikrát znovu a musel projít mnoha opravami. V současnosti se kostel pyšní velmi dobře dochovanou barokní výzdobou. K jižní straně kostela je přiložena čtyřboká věž, která byla dodatečně přistavěna.

Dalšími památkami, které stojí za zmínku, jsou smírčí kříž z 16. století, který se nachází u polní cesty v Grejtech; pamětní kříž na Salajce, datovaný roku 1791; barokní socha sv. Floriana, která pochází z 2. poloviny 18. století a také socha sv. Marka, která se nachází na Horním konci.

Mezi obcemi Nedakonice, Polešovice a Uherský Ostroh se nachází hodnotný příklad lužního jilmového lesa chráněný jako přírodní rezervace Kolébky. Přírodní rezervace (96 ha) představuje také území s vzácnými rostlinami a živočichy. Z rostlin je to například česnek medvědí, plicník, česnáček lékařský, zběhovec plazivý, zběhovec lékařský a dymnivka dutá. V periodických tůních byla zjištěna žábronožka sněžní a živoucí fosilie listonoh jarní, obojživelníci jsou zastoupeni skokanem štíhlým a skokanem hnědým. Z ptáků byli pozorováni např. silně ohrožený druh včelojed lesní a holub doupňák, dále datel černý, žluna šedá a káně lesní.

Nejbližší přístaviště Baťova kanálu na plavební trase Otrokovice-Veselí nad Moravou je v nedalekých Nedakonicích.

 

Vinařské stezky

Katastrem obce prochází Moravská vinná stezka a Bzenecká vinařská stezka.

 
Tato stránka využívá cookies. Kliknutím na „Rozumím“ souhlasíte s pravidly ochrany osobních údajů.

© 1996 - 2022 Nadace Partnerství. Všechna práva vyhrazena.

Design Zbyšek Podhrázský. Web by Kentico CMS.