Vinaři a sklepy v Polešovicích

Sklepní ulička
Centrem polešovického vinařství je areál U Sklepů v blízkosti kostela. Zemní sklepy mají převážně průčelí z červených cihel, občas porostlé psím vínem. Zdobným prvkem několika průčelí je mozaikovitá kombinace bílých a červených cihel vytvářející letopočet stavby nebo iniciály majitele. Patrový je pouze sklep z roku 1720 v blízkosti školy, přestavěný v 70. letech do podoby břízolitové krychle. Velkou pozornost věnují místní vinaři vnějším dveřím, které zajišťují sklep v době, kdy jsou plné vnitřní dveře kvůli větrání otevřeny. Bývají buď dřevěné, soustružené do tradičního „kuželkového“ tvaru, nebo z kovových prutů, které vytvářejí různé ornamenty. Z nedalekého Ořechova pochází trochu morbidní historka, která ale dokazuje, jak si vinaři svého moku cení. Jednomu vinaři se prý ztrácelo víno, tak se přes noc zavřel ve sklepě. Když uviděl ruku, protahující se mříží a hledající závoru, „tož popadl sekyru a švác! Zloděj utékl, ale bez ruky ho už nebyl problém najít“. Sklepy jsou kopané ve svahu a neklesají tedy příliš pod zem. Předsklepí i sklep jsou téměř v jedné výškové úrovni a není nutné budování šíje, často ji představuje jen zděná přepážka. Stálou teplotu zaručuje vrstva terénu nad sklepem.
Vinaři z areálu U Sklepů si libují, že zemina nepropouští vodu, říkají jí sklepnice. Dalšími sklepními lokalitami jsou Zbořiska, kde jsou sklepy rozmístěny mezi starou zástavbou. Za prudké stoupání do kopce budete odměněni nádherným výhledem na Bílé Karpaty korunované Velkou Javořinou. Několik sklepů je i ve Hřbitovní ulici, na Zábraní a v malebné starobylé ulici Maruša, ležící nad potokem a pojmenované podle množství moruší, které zde rostly. Od starších vinařů můžete zaslechnout i zdejší specifické nářečí, které se liší od zbytku Slovácka zálibou ve dvojhláskách –ou- a –ej-. Vědci se dosud nemohou shodnout, jestli je to následek kolonizace z Čech, nebo jde o původní místní mluvu.

Vinaři
  • VINOP, a. s. Polešovice, Vinařská 446, 687 37 Polešovice, tel.: +420 572 593 381, +420 602 724 394, www.vspolesovice.cz
 
Tato stránka využívá cookies. Kliknutím na „Rozumím“ souhlasíte s pravidly ochrany osobních údajů.

© 1996 - 2022 Nadace Partnerství. Všechna práva vyhrazena.

Design Zbyšek Podhrázský. Web by Kentico CMS.