STARÝ PODDVOROV

Ves ležící pode dvorem


Adresa:              Starý Poddvorov č.p. 230, 696 16 Starý Poddvorov
Starosta:            Ing. Ivo Padalík
Telefon:             +420 518 372 123, 518 372 031
E-mail:               starosta@poddvorov.cz
Web:                   www.poddvorov.cz​

Vinařská obec, jejíž historie sahá do 13. století, se poprvé objevila v písemných pramenech pod názvem Potvorovice. V 15. století během husitských válek nebo později za válek s Uhry původní obec zanikla. Až v 17. století toto území čejkovického panství připadlo olomouckým jezuitům k užívaní jejich poddaným a především vinařům k obdělávání vinohradů. Až v první polovině 18. století se „ves ležící pode dvorem“ přechýlila na Poddvorov a získala vlastní samosprávu a pečeť s vyobrazeným hroznem s dvěma listy mezi dvěma vinařskými noži.

Vinohradnictví, přestože obec prakticky vznikla parcelací starých viničních hor a od roku 1760 měla i vlastní horenské právo, bylo v Poddvorově vždy pouze doplňkovou činností. Obyvatelé si museli obstarávat práci i v okolních obcích a městech. Skrovnou obživu skýtal svému majiteli větrný mlýn vystavěný Na Zahajkách. Zrekonstruovaný dřevěný mlýn z 19. století je dnes historickou dominantou obce.

Obec Starý Poddvorov je držitelkou BÍLÉ STUHY v rámci soutěže Vesnice Jihomoravského kraje roku 2013, dále je držitelkou 3. místa v soutěži  JIHOMORAVSKÝ KRAJÁČ hejtmana Jihomoravského kraje roku 2013.
 
 
Tato stránka využívá cookies. Kliknutím na „Rozumím“ souhlasíte s pravidly ochrany osobních údajů.

© 1996 - 2022 Nadace Partnerství. Všechna práva vyhrazena.

Design Zbyšek Podhrázský. Web by Kentico CMS.