DOLNÍ BOJANOVICE

 

Vinaři a sklepy

Dolní Bojanovice patří pod vinařskou podoblast Slovácka. Původním zdrojem obživy místních obyvatel bylo zemědělství a rybníkářství, zvláště vinařství má však v obci staletou tradici. Bojanovský Ryzlink rýnský se dodával do Vídně na císařský dvůr. O tom, že Bojanovský ryzlink býval jedním z nejlepších v Rakousko-Uhersku, svědčí i písemný doklad z roku 1738.

V roce 1905 bylo v Dolních Bojanovicích založeno rolnicko-vinařské družstvo „Zádruha“, první na hodonínském okrese a v českých zemích vůbec. Vinařstvím jsou Dolní Bojanovice proslulé. Svědčí o tom i původní bojanovické pořekadlo: „Kdo víno pije, muzice platí, vezmou ho do nebe andělé svatí.“ Z Dolních Bojanovic pochází i nejstarší dochovaný lis na Hodonínsku.

Původní sklepy a původní hliněné búdy s doškovou střechou byly během 20. století přestavěny. Dnes najdeme bojanovské lisovny se sklepy situované ve sklepních uličkách v Předních a pod Čaganovem. Novodobé stavby si podržely tradiční bílou barevnost s modrými, zelenými nebo červenými podrovnávkami, štítovou orientaci i vystupující žudro. Malovaná žudra a malby sklepů z 19. a 20. století čerpají z tradiční ornamentiky Podluží. Významnými malířkami motivů byly Lucie Kašíková-Esterková nebo její následovkyně Hedvika Fukalíková.

Dnes pěstuje vinnou révu v obci kolem 230 vinařů na viničních tratích Hazuky, Hora holčická, Ochoze, Vrance, Zvolence, Myšince, Díl u kyjovské cesty a jinde. Pěstují především pozdní odrůdy, odolnější proti jarním mrazíkům. Kromě zmíněného „rýňáku“ je to Ryzlink vlašský, Rulandské bílé i šedé, ale i červené odrůdy vysoké jakosti Svatovavřinecké, Frankovka a Zweigeltrebe.

 
Hledejte vinaře a služby s certifikátem vinařské turistiky nebo označením Vína originální certifikace (VOC)!
 
 
Tato stránka využívá cookies. Kliknutím na „Rozumím“ souhlasíte s pravidly ochrany osobních údajů.

© 1996 - 2022 Nadace Partnerství. Všechna práva vyhrazena.

Design Zbyšek Podhrázský. Web by Kentico CMS.