MILOTICE

 

Vinaři a sklepy

Vinařství v obci má dlouholetou tradici, réva se zde pěstovala již ve 12. století. V průběhu třicetileté války vinařství zaniklo a teprve koncem 17. století milotická vrchnost pěstování révy znovu obnovila. Pohromou pro vinice byl výskyt révokazu na konci 19. století. Hlavní pěstované odrůdy jsou Rulandské bílé, Ryzlink rýnský, Veltlínské zelené, Ryzlink vlašský, Tramín, Chardonnay, Müller Thurgau, z červených Frankovka, Svatovavřinecké, André, Zweigeltrebe a Portugal modrý.

Asi 2 km jižně od Milotic se nachází věhlasná sklepní kolonie Šidleny. Členitý areál čítající přes 200 sklepů se nachází v místech bývalých pastvin. Původně byly vinice soustředěny na trati Horky, vzhledem ke své poloze se však jako vinná hora lépe hodily Šidleny. Později byly vinice vysazeny i v Zášidlení, na Bílém a Červeném kopci, v Krátkých a na Dolině.

Šidleny se staly dominantní horou pro milotické vinohradnictví, soustředila se sem i výstavba sklepů a búd. Hlavním materiálem výstavby byla nepálená cihla. Čelní stěna sklepů je ozdobena modrou podrovnávkou. Zástavba zde tvoří náznaky několika malých náměstíček. Nově vybudované stavby jsou většinou patrové s obytným podkrovím. Pro dekoraci se navdzory tradici používala forma sgrafita v břízolitové omítce. Návršní sklepní kolonie nabízí nádherný výhled do údolí a atmosféru živého vinařského dění. Název Šidleny je údajně odvozený od slova šidit, Ryzlink rýnský ani další odrůdy tu však rozhodně nikdo nešidí. Ostatně, přesvěčte se sami.

Vinaři

Staří vinaři zde dodnes uctívají památku patrona sv. Vincence ze Zaragozy. V den jeho svátku, 22. ledna, dodnes otevírají svoje sklepy a búdy za účelem provětrání.
 
Hledejte vinaře a služby s certifikátem vinařské turistiky nebo označením Vína originální certifikace (VOC)!
 
 
Tato stránka využívá cookies. Kliknutím na „Rozumím“ souhlasíte s pravidly ochrany osobních údajů.

© 1996 - 2022 Nadace Partnerství. Všechna práva vyhrazena.

Design Zbyšek Podhrázský. Web by Kentico CMS.