SUDOMĚŘICE

 

Historické pamětihodnosti

Hrúdy - slovanské hradiště u Karlova mostu
„Hrůdy“ (také „Horní štěpnice“) je opevnění obkličující území kolem 3 ha. Hradiště bylo vybudováno v inundaci řeky Moravy na typickém jihomoravském nížinném pahorku, v lidové mluvě zvaném „hrůd“ (takových pomístných názvů tratí v místech řekou naplavených pahorků je na jižní Moravě více). Opevněné místo bylo chráněno od jihu návrším, známém jako pravěké naleziště. Jak je ještě ze starých katastrálních map patrno, leželo hradiště v ohbí říčky Morávky, která je ramenem řeky Moravy.

Baťův kanál a Výklopník Sudoměřice
Baťův kanál je vybudovaná dopravně významná vodní cesta vedoucí od Otrokovic do Skalice.  V současnosti měří zhruba 53 kilometrů. Na kanále se nachází technická památka Výklopník Sudoměřice, vybudovaná v roce 1939. Zařízení sloužilo k překládání lignitového uhlí, které se přiváželo po železniční trati z nedalekého dolu Tomáš v Ratíškovicích. Uhlím naložené lodě se plavily po Baťově kanále až po Otrokovice do elektrárny. Výklopník v současnosti funguje jako rozhledna s výhledem na přístaviště, Baťův kanál a jeho okolí.
 

Přírodní památky

Rekreační oblast Mlýnky
Přijďte si zachytat ryby na nádrži Mlýnky nebo na rybníku Vanďurák, zrekreovat se v rekreační oblasti Mlýnky, kde je možno se koupat a provádět pěší túry po krásách Bílých Karpat.
 

Vinařské stezky

Sudoměřice leží na trase Strážnické vinařské stezky.
 
Tato stránka využívá cookies. Kliknutím na „Rozumím“ souhlasíte s pravidly ochrany osobních údajů.

© 1996 - 2022 Nadace Partnerství. Všechna práva vyhrazena.

Design Zbyšek Podhrázský. Web by Kentico CMS.