TVAROŽNÁ LHOTA


Adresa:             Tvarožná Lhota 190, 696 62 Strážnice
Starosta:            Martina Bílová
Telefon:            +420 602 456 734
E-mail:              starosta@tvarozna-lhota.cz
Web:                  www.tvarozna-lhota.cz

                                   

Obec Tvarožná Lhota se nachází v podhůří chráněné krajinné oblasti Bílých Karpat, 8 km od Strážnice. Malebná krajina, v níž se obec položena, doslova vyzývá k turistickým procházkám po četných turistických stezkách, a zároveň zve k cykloturistice, sběru hub i léčivých rostlin.
 
Obec Tvarožná Lhota (dříve jen Lhota) je připomínána už v roce 1486 jako součást strážnického panství. Od roku 1628 až do zrušení patrimoniální správy náleželo strážnické panství i s Tvarožnou Lhotou hrabatům Magni. V době jejich vlády během 18. stol. vznikl nejstarší obecní typář, který byl užíván ještě v první pol. 19. stol. V kruhovém pečetním poli jsou umístěny motivy vinných hroznů a kosíře, opis je majuskulou PECZET,DEDINI.LHOTI. Pečetní znamení připomíná dávnou vinařskou tradici v obci. V roce 1933 zde byl posvěcen funkcionalistický kostel sv. Anny. Na hospodářské usedlosti Dúbravka žil i tvořil známý malíř Slovácka Antoš Frolka.
 
V současné době žije v obci přes 900 obyvatel. Co se týká zástavby, jsou zde ve velké míře zastoupeny původní objekty, které jsou velmi dobře udržovány svými majiteli. V roce 2004 byla zbořena budova staré školy, na jejímž místě byl v roce 2005 postaven Obecní dům a v roce 2006 k němu byl připojen Společenský dům.
V obci je zaveden vodovod, kanalizace, plynofikace. Místní komunikace jsou ve velké míře opraveny. V provozu jsou dva obchody s potravinami a jeden se smíšeným zbožím a hospodářskými potřebami.
V letních měsících je v areálu sportovního hřiště v provozu občerstvení. Pohostinství s vařením teplých jídel je pouze přes letní sezónu v rekreační oblasti.
Společenský život je zde velmi pestrý. Základy kulturního života spočívají v dodržování tradic  a  společenských zvyklostí, jako je fašank, velikonoční klepání, stavjání i kácání májů, hody, košt vína či oskoruší. Největší společenskou akcí v roce je již tradiční Slavnost oskoruší.
 
Obec se pyšní přívlastkem vinařská obec s oskorušovou tradicí. V roce 2007 získala Zelenou stuhu v soutěži Vesnice roku - Jihomoravský kraj. V evropské soutěži kvetoucích měst a sídel Entente Florale za rok 2008 získala Tvarožná Lhota stříbrnou plaketu.
 
 
Tato stránka využívá cookies. Kliknutím na „Rozumím“ souhlasíte s pravidly ochrany osobních údajů.

© 1996 - 2022 Nadace Partnerství. Všechna práva vyhrazena.

Design Zbyšek Podhrázský. Web by Kentico CMS.