VLČNOV

 

Turistické zajímavosti

Vlčnovské búdy
První zmínka o búdách je již z roku 1544. Většinou jsou búdy stavby většinou nadzemní, beze sklepů. Tím se zdejší búdy odlišují od vinných sklepů, jak je známe z jižních oblastí Slovácka. Búda má pouze dvě místnosti – v té první se víno lisuje a koštuje, v druhé, zadní, tzv. komůrce, se skladuje. Komůrka je jen třetinová ve srovnání s presúzem a má jen malé okénko, či je zcela bez oken, aby nedocházelo ke zbytečné cirkulaci teplého vzduchu z venku. Dnes je búd celkem pětatřicet. Vedle několika solitérů schovaných v prostorech Staré hory tvoří v trati Kojiny jeden jediný řádek – dnešní památkovou rezervaci lidové architektury.
 
Muzeum lidových pálenic
V Muzeu lidových pálenic ve Vlčnově se podařilo shromáždit, zpracovat a vystavit kolem tří desítek kompletních destilačních přístrojů a jejich částí, velké množství dalších potřeb souvisejících s pálením, nádob, vinět a dokumentů. Textové panely, vydané drobné tisky, publikace, hudební i obrazové snímky pak dokreslují minulost i současnost podomácké výroby ovocných pálenek a jiných destilátů.

Rolnický dům a hospodářství č. p. 57
Tento poslední cenný doklad slováckého stavení v původním prostředí přibližuje návštěvníkům nejen dnes již zaniklý způsob života vesnického obyvatelstva na Moravském Slovácku, ale také sváteční a běžné činnosti spjaté s hospodářským provozem zemědělské usedlosti. Expozice dává nahlédnout do dřívějšího každodenního života na vesnici.

Kostel sv. Jakuba Staršího
Kostel byl založen cisterciáckým klášterem pravděpodobně v polovině 13. stol. Roku 1779 byla provedena první přestavba chrámu. Tehdy byl postaven zcela nový a větší presbytář, aby se tak získalo více místa pro lidi. Celý kostel dostal novou klenbu a kamennou čtvercovou dlažbu. Byla postavena nová zděná věž se třemi zvony. Protože časem již kostel nedostačoval potřebám věřících, byl ve 20. letech přestavěn. V současné době je nejstarší část kostela památkově chráněná.

Hliněná sýpka
Unikátní hliněná stavba, která sloužila k uchování obilí po celý rok.

Jízda králů
Jízda králů je neodmyslitelnou součástí lidové kultury od nepaměti. Ta ve Vlčnově je ale výjimečná, nejpopulárnější, a má za sebou přes několik set let tradice. Slavnost každoročně přiláká tisíce návštěvníků a mnoho z nich se vrací pravidelně. Jedinečná je také tím, že chlapci na koni jedou v královské družině pouze jednou za život. Jízda králů ve Vlčnově je od roku 2011 zapsána na seznamu UNESCO jako nehmotné dědictví lidstva.
 

 

Vinařské stezky

Obcí Vlčnov prochází Uherskohradišťská vinařská stezka.
 
Tato stránka využívá cookies. Kliknutím na „Rozumím“ souhlasíte s pravidly ochrany osobních údajů.

© 1996 - 2022 Nadace Partnerství. Všechna práva vyhrazena.

Design Zbyšek Podhrázský. Web by Kentico CMS.