BOŘETICE

 

Historické pamětihodnosti

Kostel sv. Anny
Malebná silueta barokního kostelíku okouzlí na první pohled. Původní kostel byl zničen v roce 1605 následkem vypálení vesnice uherskými povstalci Štěpána Bočkaje, k obnově došlo teprve v roce 1680. U kostela, obehnaného barokní hřbitovní zdí s bránou z 18. století, nalezneme smírčí kámen z roku 1777. Kostel byl zasvěcen sv. Anně, každoročně tu proto končí pouť pořádáná na počest patronky kostela.
 

Přírodní zajímavosti

Přírodní rezervace Zázmoníky
Přírodní rezervace o rozloze 4,85 ha nacházející se cca 2,5 km severně od Bořetic patří k významným lokalitám teplomilné vegetace. Netknutá panenská příroda hostí teplomilné doubravy, lesní lemy, ostrůvky stepních porostů s řadou vzácných druhů rostlin a hmyzu. Na lokalitě je jediné moravské naleziště velevzácného Včelníku rakouského. Na okraji lesa a samotných Zázmoníků stojí od roku 2000 štíhlá bílá kaplička Boží muky, vedle které jsou připraveny jednoduché lavičky lákající k posezení a rozhledu do kraje.

Rozhledna nad Kraví horou
Nad bořetickou Kraví horou byla v červnu 2006 zpřístupněna nová dřevěná rozhledna. Více než dvanáctimetrová stavba byla postavena místními řemeslníky. Rozhledna nabízí pohled na malebné okolní vinařské vesničky, vinařské tratě, přírodní rezervaci Zázmoníky, Novomlýnské nádrže a Pálavu. Stejného „stáří“ je i kaplička Boží muky, která je vyzdobená typickými slováckými motivy.
 

Vinařské stezky

 
Tato stránka využívá cookies. Kliknutím na „Rozumím“ souhlasíte s pravidly ochrany osobních údajů.

© 1996 - 2022 Nadace Partnerství. Všechna práva vyhrazena.

Design Zbyšek Podhrázský. Web by Kentico CMS.