BOŘETICE

 

Podoblast červeného vína

Obec Bořetice spadá do Velkopavlovické vinařské podoblasti, kterou proslavila červená vína. Na sprašových jílech se mimořádně daří modrým odrůdám. Hojně pěstovanou zdejší odrůdou je Modrý Portugal, Frankovka, Svatovavřinecké, André, Merlot a Zweigeltrebe.
 
Sklepy a lisovny pod Kraví horou
Přímo v obci se nachází přes dvacet sklípků, některé pocházejí již z 16. století. Bořetice se pyšní rozsáhlým sklepním areálem na svahu pod Kraví horou, který se rozléhá severně od obce. Vesnička vinných sklípků vystavěná nad říčkou Trkmankou čítá na 260 sklepů s lisovnami ve dvou liniích, z nichž každá pochází z jiného období a má vlastní vizuální specifika.

Štítově orientované lisovny v Horním frejdu stojí samostatně již od 18. století. Předsazené sedlové střechy skýtají ochranu vstupu před povětrnostními vilvy. Vchody s brankami, které uzavírají lisovny v době kvašení moštů kvůli větrání, jsou uprostřed čelní stěny. Nejstarší stabou je tu lisovna se sklepem bývalého starosty Frolicha č. 48, je datována do r. 1794.

Výstavba lisoven v Dolním frejdu počala až v meziválečném období, většina jich pochází z 60. let 20. století. Typologicky jde převážně o okapově orientované přízemní lisovny, které na sebe naopak souvisle navazují, využívají barevnou obrovnávku a turisticky atraktivní motivy z Podluží a Kyjovska. Dolní frejd je architektonicky jednotnější, protože vznikal v kratším intervalu. Nejnovější je zde ulička v Hliníkách.
 

Vinaři

Vinařská republika Kraví hora
Specialitou Bořetic je jejich z recese založená Svobodná spolková republika Kraví hora, která vznikla v roce 2000. Má vlastní vládu a prezidenta, hymnu, znak, poštovní známky a měnu kravihorec. Občané Kravihorské republiky jsou srdeční, pohostinní a organizují různá vinařská setkání jako je například protest proti studenému větru způsobenému obřím kolem v Prátru a další happeningy.

Hledejte vinaře a služby s certifikátem vinařské turistiky nebo označením Vína originální certifikace (VOC)!
 
 
Tato stránka využívá cookies. Kliknutím na „Rozumím“ souhlasíte s pravidly ochrany osobních údajů.

© 1996 - 2022 Nadace Partnerství. Všechna práva vyhrazena.

Design Zbyšek Podhrázský. Web by Kentico CMS.