VELKÉ BÍLOVICE

 

Největší vinařská obec České republiky                             


Adresa:              nám. Osvoboditelů 570, 691 02  Velké Bílovice 
Starostka:          Ing. Lenka Grofová
Telefon:             +420 519 367 111
E-mail:               podatelna@velkebilovice.cz
Web:                  www.velkebilovice.cz


Město lidových tradic, vína a ovoce, největší vinařská obec Velké Bílovice, náleží k území značně bohatému na archeologické nálezy. Nejvýznamnější archeologickou památkou je velkomoravské pohřebiště. V místech bývalé nekropole nyní rostou vinice.

V 16. století se zde usadili novoutrakvisté – habáni a členové Jednoty bratrské. Po Bílé hoře jsou z Moravy vyhnáni na Slovensko. Od roku 1638 jsou Velké Bílovice v državě Karla Eusébia Lichtensteina, součástí Lichtensteinského panství zůstává město až do roku 1925. Rozkvět města nastává za starostování Václava Leblocha 1861-1879 a poté jeho syna. Začátkem 20. století odchází řada místních rodin do Spojených států, Kanady a Argentiny, kde dokonce Bílovčani založili tradici pěstování bavlny.

V éře socialismu zde vzniká jedno z největších a nejznámějších družstev Československa. JZD Mír Velké Bílovice mělo před svým rozpadem na 800 zaměstnanců, středisko mechanizace, středisko živočišné výroby, středisko rostlinné výroby a vlastní stavební skupinu. Toto obrovské družstvo dalo základ rozlehlým broskvoňovým a jabloňovým sadům a rozsáhlým vinicím. JZD ovlivňovalo život všech občanů města v kladném i záporném smyslu. Sloužilo představitelům státu jako ukázka družstevnictví v ČSSR. Z toho důvodu do Velkých Bílovic zajížděly významné státní návštěvy. Po Sametové revoluci se družstvo rozpadlo a zemědělství se vrátilo do soukromých rukou.

Historii města už dvacet let přibližují sbírky místního vlastivědného muzea. Je zde stálá expozice krojů a zemědělského nářadí, některé archeologické nálezy a expozice věnovaná životu krajanů v Argentině.

 
Tato stránka využívá cookies. Kliknutím na „Rozumím“ souhlasíte s pravidly ochrany osobních údajů.

© 1996 - 2022 Nadace Partnerství. Všechna práva vyhrazena.

Design Zbyšek Podhrázský. Web by Kentico CMS.