ŠAKVICE

Vesnice roku 2013


Adresa:              Hlavní 12, 69167 Šakvice
Starostka:          Drahomíra Dirgasová
Telefon:             +420 519 416 220
E-mail:               sakvice@sakvice.cz
Web:                   www.sakvice.cz​

Předchůdcem dnešních Šakvic byla údajně starší osada Číčovice, pod jejímž názvem se obec Šakvice poprvé připomíná až v roce 1371. Název obce dle místní pověsti vznikl v důsledku smutku ze ztráty a úbytku obyvatel po dlouhaletých válkách. Jeden z mála přeživších vnukl ostatním naději slovy: „neplačte už – šak nás bude více“. V roce 1876 si zde koupil selskou usedlost František Nosek (1840-1924), který tu byl po 10 let starostou ale také významným vlastivědným badatelem. Kromě řady odborných studií o minulosti jihomoravských obcí a měst je autorem šakvické kroniky.

Šakvice jsou známé jak u nás, tak i za hranicemi dechovou hudbou. Úplně první dechová hudba vznikla v roce 1885. Jejím kapelníkem byl pan František Fic. V roce 1952 vznikla Štrublova kapela podle svého kapelníka, skladatele a varhaníka pana Rudolfa Štrubla, který složil více jak 200 skladeb (polky, valčíky, pochody). Dalším kapelníkem a významnou šakvickou osobností byl pan Josef Šural. Již od studentských let hrával v kapelách a od 70. let se věnoval výuce mladých hráčů. Z těchto v budoucnu vznikly dechové kapely Sokolka a Túfaranka. Oba spolu složili valčík Pod Pálavou a polku Pro nás.

Obec Šakvice získala v roce 2013 Zlatou stuhu v krajské souteži Vesnice roku 2013. Parlament České republiky ocenil soustavnou práci pro obnovu a rozvoj obce a zapojení obyvatel do aktivního obecního života.
 
Tato stránka využívá cookies. Kliknutím na „Rozumím“ souhlasíte s pravidly ochrany osobních údajů.

© 1996 - 2022 Nadace Partnerství. Všechna práva vyhrazena.

Design Zbyšek Podhrázský. Web by Kentico CMS.