PŘÍTLUKY


Adresa:              Obecní 11, 691 04 Přítluky
Starosta:            František Kadlec
Telefon:             +420 519 349 303 (305)
E-mail:               info@pritluky.cz
Web:                   www.pritluky.cz

Obec Přítluky leží v nadmořské výšce 165 metrů nad mořem. V roce 1960 došlo k připojení sousední obce Nové Mlýny, která se stala místní částí Přítluk.

V době náboženské tolerance v 16. století se rozmohlo protestanství a usadili se tu i novokřtěnci. Majitelé lednického panství dovolili roku 1558, aby si zde postavili nový mlýn a založili svou osadu, v níž by mohli realizovat život podle svých náboženských představ. Vznikla tak dnešní ves Nové Mlýny. Roku 1622 byli pak, jako nekatolíci, vypovězeni do Uher. Tato nejvýznamnější lokalita na Moravě je dodnes navštěvována novokřtěnci, potomky z celého světa, především z Anglie a Ameriky.

Dominantou okolní krajiny jsou s jistotou Novomlýnské nádrže, které dodnes vzbuzují poměrně kontroverzní ohlasy. Nádrže byly vybudovány v letech 1975 – 1989. Výstavbě předcházel tzv. transfer, při němž byly z budoucího dna jezer přeneseny vzácné druhy rostlin a živočichů na blízká místa ovšem překrásný lužní komplex zachován být nemohl. Dnes plní významnou funkci protipovodňové ochrany, turismu, rekreace a rybářství. Význam vodního hospodářství sahá pak daleko za region jižní Moravy.
 
Tato stránka využívá cookies. Kliknutím na „Rozumím“ souhlasíte s pravidly ochrany osobních údajů.

© 1996 - 2022 Nadace Partnerství. Všechna práva vyhrazena.

Design Zbyšek Podhrázský. Web by Kentico CMS.