VRBICE


Adresa:       Vrbice 89, 691 09 Vrbice
Telefon:      +420 724 727 580
E-mail:       podatelna@vrbice.cz
Web:           www.vrbice.cz

Vrbice je jednou z významných vinařských obcí kopcovitého kraje Modrých hor. Žije zde okolo 1000 obyvatel a nachází se zhruba 5 km východně od Velkých Pavlovic. Již z dálky je dobře viditelná, protože její zástavba se rozprostírá vysoko na kopci nad údolím říčky Trkmanky.

Vrbice vznikla za německé kolonizace kolem roku 1220 a byla nazvána Michelsdorf (toto jméno Němci užívali ještě v 18. století). První zmínka o ní je v listině olomouckého biskupa Roberta z roku 1222. Obývali ji svobodní lidé s povinností strážní a vojenské služby. Na návrší, kterému se odjakživa říkalo „Stráž“, zaplály ohně, které varovaly okolní vesnice pokaždé, když nepřítel překročil zemské hranice. Lidé se pak schovávali do podzemních úkrytů zvaných lochy. Název Vrbice – německy Wurbitz, je odvozen od velkého množství vrb. Na „Stráži“ od roku 1839 stával větrný mlýn. Zde se také střídaly stráže, které upozorňovaly v čase nepokojů lid na blížícího se nepřítele. Nad vsí se vypíná kostelík sv. Jiljí, vystavěný bratrstvem sv. Jiljí v r. 1913 až 1920 v pseudorománském slohu s věží 36 m vysokou.

Ještě donedávna byla Vrbice jednou z mnoha ospalých vinařských obcí. S rozvojem vinařské turistiky se však situace začala rychle měnit. Dnes je Vrbice proslulou vinařskou obcí s vysokou turistickou návštěvností. Návštěvníky sem přivádí podmanivá krajina, um místních vinařů a v neposlední řadě unikátní areál sklepů na Stráži.
 
 
Tato stránka využívá cookies. Kliknutím na „Rozumím“ souhlasíte s pravidly ochrany osobních údajů.

© 1996 - 2022 Nadace Partnerství. Všechna práva vyhrazena.

Design Zbyšek Podhrázský. Web by Kentico CMS.