CHVALOVICE

 

Adresa:       Chvalovice 80, 669 02  Chvalovice 
Starosta:     Zděněk Karpinski
Telefon:      +420 515 230 462
E-mail:        ou.chvalovice@seznam.cz
Web:            www.chvalovice.cz


Obec Chvalovice, dříve německy Kallendorf, je první obcí, která Vás přivítá při návratu z Rakouska. Leží nedaleko zemské hranice Moravy a Dolních Rakous, 10 km jižně od Znojma. Obcí, ležící v mělké proláklině, protéká potok Daníž.

Obec, nepochybně starého slovanského založení, se s příchodem německého obyvatelstva do pohraničních oblastí v průběhu kolonizační vlny 13. století poněmčuje, což se odráží i ve vývoji jejího názvu. Obec byla jednou z pohraničních obcí, která patřila svého času taktéž do područí premonstrátského kláštera v Louce u Znojma. V jiných etapách se celá obec nebo její část stává majetkem mnoha šlechtických rodů rytířského a panského stavu. Nejznámějším jsou v první polovině 16. století rytíři ze Zástřizl. Chvalovice se poté dostávají zpět zcela do vlastnictví Louckého kláštera až do jeho zrušení během josefínských reforem.

K rozvoji obce stále přispívá bývalé bezcelní pásmo Hatě s hraničním přechodem a obchodním centrem, kde naleznete obchody se značkovým oblečením, směnárny, hotel, kasina, čerpací stanice PHM, prodejny cigaret a alkoholu a zábavní centrum. Zde se nachází řada pracovních příležitostí pro obyvatele místní i ze širokého okolí.

  

 
Tato stránka využívá cookies. Kliknutím na „Rozumím“ souhlasíte s pravidly ochrany osobních údajů.

© 1996 - 2022 Nadace Partnerství. Všechna práva vyhrazena.

Design Zbyšek Podhrázský. Web by Kentico CMS.