ŠANOV

 
Emin zámek
Emin zámek, původně Emin dvůr nechal r. 1882 postavit majitel hrušovanského velkostatku Eduard Khuen-Belassy pro svoji manželku Emanuelu Khuen-Belassy. Na výmalbě některých interiérů Emina zámku se podílel i tehdy mladý malíř Alfons Mucha. Khuenům objekt náležel až do svého zestátnění r. 1945. V roce 1948 vyhořel, přičemž bohužel vzala za své i Muchova díla.

Dalším častým hostem hraběcí rodiny zde byl profesor vídeňské university Max Dvořák. Ten na zámečku také zemřel roku 1921 a pohřben byl v Hrušovanech. Majitel panství Karel Khuen nechal zámeček v roce 1913 opravit a od té doby zde často pobývali význační představitelé umění. Khuenům náležel objekt až do roku 1945, kdy zámek připadl státu a sloužil postupně různým účelům většinou však se zdravotnickým zaměřením. V současnosti na zámku umístěn ústav sociální péče - Emin zámek, p.o.

Mimo památku Emin zámek je v obci zvonička z 1. poloviny 19. století, stejně pak stará Boží muka. Poslední památkou je klasicistní studánka z roku 1810. Z přírodních památek stojí za návštěvu přírodní rezervace Karlov.
 

Vinařské stezky

 
 
Tato stránka využívá cookies. Kliknutím na „Rozumím“ souhlasíte s pravidly ochrany osobních údajů.

© 1996 - 2022 Nadace Partnerství. Všechna práva vyhrazena.

Design Zbyšek Podhrázský. Web by Kentico CMS.