DOBŠICE - TURISTICKÉ ZAJÍMAVOSTI

Největší turistickou zajímavostí obce Dobšice je kaplička, nacházející se na ulici Suchohrdelská, u staré lípy. Zděná trojboká poklona pozdně barokního původu pochází z 18. století. Trojboký půdorys poklony zjevně není jen specifickým architektonickým záměrem původního tvůrce. Poklona je také trojboká proto, že k ní směřovaly tři cesty – od Znojma, Suchohrdel a dříve také od Dobšic. Poklona také vyznačovala konec znojemského katastru při významné spojnici měst Znojmo a Brno.
Památník, který se nachází v Dobšicích, byl postaven na počest bitvy, která se odehrála v roce 1809. V tomto roce se zde střetlo 80 000 francouzských a rakousko-uherských vojáků.
Dalšími drobnými památkami jsou smírčí kříže a sousoší Piety.

Vinařské stezky
Obcí Dobšice prochází Znojemská vinařská stezka a také historická vinařská stezka Po stopách Napoleona. Druhá ze zmíněných je otevřena od roku 2007 a má délku 2,5 km. Informuje o místech, kde zanechal své stopy Napoleon. Ve dnech 10. a 11. července 1809 mezi Dobšicemi a Znojmem odehrála závěrečná bitva, která ukončila jedno z Napoleonových vítězných tažení Evropou. Hlavní stan Napoleona I., odkud řídil celou bitvu, byl umístěn uprostřed dnešní viniční trati U Hájku, kterou vlastní Vinařství Lahofer. Každoročně v červenci je tato bitva v Dobšicích připomínána a jsou zde pořádány její rekonstrukce, kterých se účastní kluby vojenské historie mnoha zemí. Na památku této bitvy se rovněž každoročně koná vinařská akce Dobývání dobšických sklípků.
 
Tato stránka využívá cookies. Kliknutím na „Rozumím“ souhlasíte s pravidly ochrany osobních údajů.

© 1996 - 2022 Nadace Partnerství. Všechna práva vyhrazena.

Design Zbyšek Podhrázský. Web by Kentico CMS.