Dolní Kounice

Historické pamětihodnosti

Dolní Kounice se mohou pyšnit historickými památkami doslova na každém rohu. Mezi nejvýznamnější patří:

Klášter Rosa Coeli
Trosky původně ženského kláštera působí podmanivým kouzlem syrové gotiky. Klášter byl postaven v letech 1181 až 1183 Vilémem z Pulína. Prožil tři a půl století vzestupů a úpadků, až byl začátkem 16. století opuštěn. V roce 1702 se objevila snaha klášter obnovit, ale z důvodu velkého požáru města, jemuž neunikl ani areál kláštera, se to nezdařilo.

Synagoga
Zdejší synagoga byla vystavěna v letech 1652- 1655 a patří k nejstarším na Moravě. V roce 1851 byla rozšířena o ženskou galerii s pavlačí. Od konce druhé světové války sloužila jako skladiště. Naštěstí byla v letech 1988 až 2004 kompletně zrekonstruována a dnes slouží kulturním a společenským účelům.

Hrad a zámek
Hrad z roku 1330 střežící město od západu, původně určený k ochraně kláštera, byl v letech 1532 až 1552 monumentálně přestavěn. Po letech chátrání dnes v soukromých rukou opět ožívá.

Další historické památky města
Mezi další neméně zajímavá místa v Dolních Kounicích patří židovský hřbitov z roku 1680 se zhruba 1500 náhrobky pocházející až z doby baroka a klasicismu, dále novorenesanční kostel sv. Petra a Pavla z let 1877 – 1879, na kopci nad městem místní dominanta kaple sv. Antonína, kaple sv. Jana Křtitele ze 16. století, chrám sv. Barbory neboli Barborka, měšťanské domy ze 16. století a mnoho dalšího.

Přírodní památky

Přírodní park Oslava
Přírodovědecky bohaté území tvořené hlubokým kaňonovitým údolím řeky Oslavy, skalnatými svahy, dubovými a borovými lesy, skalními sutěmi a zbytky nivních luk. Parkem vede několik turistických tras, díky kterým se návštěvníci mohou seznámit se zdejší krásnou krajinou.

Vinařské stezky

Dolní Kounice leží na trase Brněnské vinařské stezky
 
 
Tato stránka využívá cookies. Kliknutím na „Rozumím“ souhlasíte s pravidly ochrany osobních údajů.

© 1996 - 2022 Nadace Partnerství. Všechna práva vyhrazena.

Design Zbyšek Podhrázský. Web by Kentico CMS.