DYJÁKOVIČKY

 

Adresa:       Dyjákovičky 1, 669 02 Znojmo 2
Telefon:      +420 515 230 413
E-mail:        obec@dyjakovicky.cz
Web:            www.dyjakovicky.cz

Obec Dyjákovičky se nachází na potoce Daníž asi 7 km jihovýchodně od města Znojma. Podobnou vzdálenost obec dělí od hraničního přechodu Hatě. Obec leží v těsném sousedství další vinařské obce Chvalovice. V Dyjákovičkách je v současnosti evidováno 236 domů, k trvalému pobytu je zde přihlášeno 547 obyvatel.

První zmínky o obci Dyjákovičky pochází z období kolem roku 1200, kdy při vysvěcování kostela v Louce daroval moravský markrabí Vladislav Jindřich Louckému klášteru desátek a patronát kostela v Dyjákovičkách. Toto právo potrvdil r.1220 i olomoucký biskup Robert a roku 1224 i sám papež Honorius III.

Obec byla převážně osídlena německým obyvatelstvem, po skončení II. světové války v roce 1945 byli původní obyvatelé na základě tzv. Benešových dekretů odsunuti a obec byla dosídlena občany z různých částí republiky.

Od sametové revoluce jsou Dyjákovičky opět samostatnou obcí a za tu dobu se místním podařila řada projektů na zvelebení své obce. V svém úsilí pokračují stále, a tak se obec může pochlubit kvalitními cestami (i pro cyklisty), odpovídající občanskou vybaveností a spolu se sousedními obcemi Chvalovice a Vrbovec přestavuje zajímavou zastávku na Moravských vinařských stezkách.
 

  

 
Tato stránka využívá cookies. Kliknutím na „Rozumím“ souhlasíte s pravidly ochrany osobních údajů.

© 1996 - 2022 Nadace Partnerství. Všechna práva vyhrazena.

Design Zbyšek Podhrázský. Web by Kentico CMS.