HEVLÍN                                    

 

Sluncem prosluněná obec Hevlín


Adresa:              Hevlín 224, 671 69 Hevlín 
Starosta:            Ing. Antonín Pichanič
Telefon:             +420 515 274 205
E-mail:               ouhevlin@volny.cz
Web:                  www.hevlin.cz

Hevlín, obec německého založení, leží těsně u rakouské hranice. Nejstarší písemná zpráva, v níž je Hevlín jmenován, pochází  z roku 1282.

Německý název Höflein znamená česky dvoreček. Z pověstí se traduje, že oblast kolem Hevlína bývala v jarních měsících zaplavována vodou z četných ramen řeky Dyje. Místní rolníci v dobách kdy voda opadla obdělávali bahnem prohnojována pole. Někteří rolníci si v prostoru dnešní obce v sušších letech stavěli provizorní chatrče, sloužící jako přístřešky před nepohodou. V letním období v nich přebývali. Tak vznikl dvoreček. Po částečné regulaci Dyje, kdy se nebezpečí záplav zmírnilo, přesunuli se obyvatelé z návrší Schwarzbachu do prostoru Hevlína natrvalo. Název Höflein již obci zůstal.

Po odsunu německého obyvatelstva v roce 1945 se začalo opět používat českého pojmenování Hevlín. Tohoto názvu používali slovanští osídlenci prakticky už od středověku. Až do roku 1965 se užívalo názvu Hevlín nad Dyjí. Poněvadž však více Hevlínů v českých zemích není, přídomku nad Dyjí se už neužívá.
 
Tato stránka využívá cookies. Kliknutím na „Rozumím“ souhlasíte s pravidly ochrany osobních údajů.

© 1996 - 2022 Nadace Partnerství. Všechna práva vyhrazena.

Design Zbyšek Podhrázský. Web by Kentico CMS.