Moravské vinařské stezky v Šatově

Pomyslným centrem vinařství na Znojemsku je městys Šatov. Leží v širokém údolí potoka Daníž mezi Chvalovicemi a Hnanicemi, co by kamenem dohodil od rakouské hranice. Městečko s více jak 1200 obyvateli leží na křižovatce nejen Moravských vinařských stezek, Znojemské a Moravské vinné, ale prochází tudy i dálkové cyklotrasy EuroVelo, Greenway i lokální cyklistický okruh Vinařským krajem. Šatov se nachází přímo v centru vyhlášené vinařské a turistické oblasti mezi Znojmem a rakouskou hranicí, a je tudíž výborným výchozím bodem pro poznávání této části Znojemska. I městečko samotné je vyhledávaným cílem cykloturistů. Zdejší citlivě zrekonstruovaná sklepní ulička a zajímavosti jako Malovaný sklep nebo pěchotní srub Zahrada lákají do Šatova mnoho turistů. V Šatově sídlí velká vinařství i malí pěstitelé. Každoroční vinařské akce a ochutnávky přesvědčivě prokazují jejich schopnosti.

Ze Šatova krajem památek a vína

Moravská vinná - Znojemsko

Délka:

63 km

Obtížnost:

Trasa je vhodná pro všechny kategorie cykloturistů. Až na okolí Konic je profil trasy rovinatý v celé její délce.

Povrch:

63 % silnice se slabým provozem, 37 % cyklostezky a zpevněné terénní úseky

Trasa ke stažení:

Moravská vinná stezka je páteří sítě regionálních cyklistických tras procházejících krajinou jihovýchodní Moravy. Vinařská magistrála spojuje starobylé Znojmo se slováckou metropolí Uherským Hradištěm a nabízí putování regionem, který zdobí víno, bohatá historie i živé tradice. Červeně značená Moravská vinná stezka prochází všemi moravskými vinařskými podoblastmi a protíná sedm z deseti okruhů místních vinařských stezek. Na její trase leží 70 vinařských obcí, desítka chráněných přírodních lokalit i významné historické a architektonické památky kraje.

Detail stezky

Znojemská vinařská stezka

Délka:

189 km

Obtížnost:

Trasa je vhodná pro všechny kategorie cykloturistů.

Povrch:

76 % silnice se slabým automobilovým provozem, 24 % cyklostezky a lehké terénní úseky

Trasa ke stažení:

Nejdelší z 10 okruhů Moravských vinařských stezek se klikatí v rozlehlé oblasti, které dominují aromatická bílá vína, si na své přijde skutečně každý. Vyznavači rovných silničních úseků a pohodových cest mezi poli a vinicemi ocení severní část stezky. Milovníci náročnějších terénů si nejlépe vychutnají národní park Podyjí a lesní partie úseků severně do Znojma. Milovníkům vína a tajemných sklepních labyrintů doporučujeme návštěvu obcí jižně od Znojma. Tamní vinařské kolonie si ve své většině zachovaly nejautentičtější podobu původních hospodářských staveb a vína zdejších vinařů patří k těm nejlepším na jižní Moravě.

Detail stezky

© 1996 - 2022 Nadace Partnerství. Všechna práva vyhrazena.

Design Zbyšek Podhrázský. Web by Kentico CMS.