Brněnská vinařská stezka

Rajhrad, Dolní Kounice, Ivaň, Přibice

Přes 90 kilometrů Brněnské vinařské stezky křižuje severní okraj vinařské oblasti Morava. Slouží především jako přivaděč k jižním a jihovýchodním oblastem vinorodého kraje a svým názvem odkazuje spíše k dávné vinařské proslulosti území jižně od moravské metropole než k dnešku. V samotném městě Brně i jeho nejbližším okolí bývaly vinice odedávna, první zmínky o pěstování vinné révy jsou z roku 1228. Brněnští měšťané v minulosti zásadně ovlivnili rozvoj jihomoravského vinařství. I dnes je v oblasti několik významných vinařských center.

    Popis trasy    

Zajímavosti na trase

 • V expozici kraslic jsou soustředěny exponáty od mnoha borkovanských maléreček. Kromě samotných historických i současných kraslic můžete zhlédnout doprovodný film, který Vás seznámí se zajímavostmi obce a především pak s historií borkovanských kraslic i se způsobem jejich zdobení.
 • Restaurace Za komínem vznikla kompletní rekonstrukcí budovy zámečnické dílny bývalého Cukrovaru Židlochovice, jehož historie se datuje od roku 1838. Součástí restaurace jsou dva bary, kuchyně, bowling se čtyřmi dráhami a venkovní posezení. Kapacita restaurace je 50 míst, kapacita klubu 30 míst.
 • Orlovna v Telnici byla postavena roku 1995 a již od začátku svého provozu si našla své stálé návštěvníky. Nabízí široké sportovní vyžití pro všechny věkové generace.
 • Válcová stavba o výšce 14,5 m vyrostla na kopci Výhon v roce 2009.
 • Dolní Kounice
  Hrad a zámek prochází původně z 12. století nabízí prohlídky s průvodcem a různé kulturní akce.
 • Moravský Krumlov
  Renesanční dominanta města, kde můžete obdivovat pamětní síň lékaře Paracelsa, expozici poštovních známek nebo nábytek a plátna A. Muchy.
 • Nový čtyřhvězdičkový penzion Veritas se nachází na okraji malebné vinařské vesničky Vranovice. Vranovicemi prochází pět cyklostezek z nichž nejvýznamnější je cyklostezka Brno – Vídeň. Vranovice a jejich šiřoké okolí je vyhledávaným cílem mnoha cykloturistů.
 • Vinařský dvůr na faře v Ivani – to je příjemné prostředí ve dvoře historické barokní fary. Otevřeno denně, ochutnávka vín z celé naší produkce, domácí občerstvení, blízké cyklostezky (Brno-Vídeň, Mikulovská vinařská stezka), parkoviště pro kola, prodej vín. Areál zahrnuje zrekonstruovaný vinný sklep, starý přes 200 let.
 • Třetí poločas je přátelská pivnice ležící jižně nedaleko Brna. Želešice, kde se pivnička nachází, patří mezi velmi oblíbenou síť zajímavých cyklotras, vedoucí malebným údolím říčky Bobravy.
 • Kostel postaven na základech původní kaple z r. 1724.
 • Barokní kovárna z roku 1700, dnes technická památka, nabízí expozice kovářské a kolářské dílny, obytnou a hospodářskou část budovy.
 • Novogotický zámek dnes slouží sociálním účelům, je v něm domov důchodců. Přístupná je pouze zahrada kolem zámku.
 • Klášter benediktinů patří mezi nejstarší kláštery na Moravě. V klášteře sídlí Památník písemnictví na Moravě.
 • Za největší tankovou bitvu na českém území bývá považována bitva u Ořechova. Této události je věnován památník.
 • Památkově chráněný areál jedné z nejvýznamnějších vrcholně gotických sakrálních staveb ve střední Evropě.

Zveme vás na vinařské stezky na VelkopavlovickoToto video bylo vytvořeno v rámci projektu Zažít kraj vína a památek na kole, který podpořila Evropská unie.
 Spojeni-log-mini.jpg


Tip na výlet připravujeme.

Délka:

92 km

Obtížnost:

Trasa vhodná pro všechny kategorie cykloturistů, náročnější terénní a kopcovité úseky na okraji Ždánického lesa a mezi Dolními Kounicemi a Ořechovem

Povrch:

51 % silnice 3. třídy; 49 % cyklostezky a nezpevněné polní cesty

Trasa ke stažení:

Akce

Zobrazit kalendář

Služby na trase

Zobrazujeme vybrané služby v okolí

Tato stránka využívá cookies. Kliknutím na „Rozumím“ souhlasíte s pravidly ochrany osobních údajů.

© 1996 - 2021 Nadace Partnerství. Všechna práva vyhrazena.

Design Zbyšek Podhrázský. Web by Kentico CMS.