Z Jaroslavic podél hranic

Hrádek - Dyjákovice - Laa - Wulzeshofen

Výchozí bod:

Jaroslavice

Délka:

40 km

Obtížnost:

středně náročná

Doporučený typ kola

trekové

Trasa ke stažení:

Trasa na mapy.cz

Oblast jižního Hrušovanska charakterizuje rovinatá krajina s občasným výskytem lužních lesů. V minulosti zdejší kraj citelně zasáhl odsun původního obyvatelstva a následných 40 let železné opony. Připomínky pohnuté historie jsou na tváři zdejší krajiny a příhraničních obcí patrné dodnes. Vinařství zde hledá svoji dávnou slávu, což však neplatí pro rakouskou stranu hranice.

    Popis výletu    

Zajímavosti na trase

  • Rozsáhlý zámecký objekt je díky svému rozsáhlému arkádovému nádvoří řazen mezi nejhodnotnější renesanční památky v Česku.
  • Pozdně románská rotunda sv. Oldřicha pochází z poloviny 13. století.
  • Ve sklepních uličkách U hřbitova a Pod kostelem i samostatně na různých místech v obci můžete spatřit asi 150 zemních sklepů vyhloubených v pískovci. Cihlová průčelí sklepů střídají jednoduché pravoúhlé tvary s výtvarně působivým členěním obloukovými motivy s archivoltami.
  • Kostel z let 1761 - 1763.
  • Kostel zbudovaný ve 40. letech 18. stol. v barokním slohu.
  • Laa an der Thaya
    Zasazené do rovinaté krajiny v severním Weinviertelu leží město Laa an der Thaya, ve kterém stojí za vidění náměstí s radnicí a středověký hrad. Známé jsou zdejší termální lázně.
  • Sklepní stavby jsou rozmístěny ve třech vinařských uličkách, celkem je v Jaroslavicích asi 90 vinných sklepů. Nejstarší je řádek vinných sklepů s lisovnami, jejichž tvar a dispozice si zachovávají historickou podobu, který se nachází přímo na trase Moravské vinné stezky na západním okraji městečka.

Tato stránka využívá cookies. Kliknutím na „Rozumím“ souhlasíte s pravidly ochrany osobních údajů.

© 1996 - 2022 Nadace Partnerství. Všechna práva vyhrazena.

Design Zbyšek Podhrázský. Web by Kentico CMS.